Adres

Erenköy Mah. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:272 Mormin Apt. Kat:1 D:7 Kadıköy İstanbul

Telefon

0216 478 12 52

0544 346 24 16

Email Adres

info@terap-ist.net

Zeka Testleri

Zeka testleri sıklıkla öğrenmenin yolunda gitmemesi, dolayısıyla okul başarısının düşük olması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Zeka testleri tanı koyma ve tedavi planı oluşturma amacıyla kullanıldığı gibi kişilerin güçlü ve zayıf yanlarının belirlenerek eğitiminin doğru şeklide yönlendirmesinde de kullanılmaktadır.

***Zeka testlerinden elde edilen sonuçların çocuğun psikolojik özelliklerinden bağımsız olamayacağı dikkate alınmalıdır. Güvenilir sonuçlar çocuğun ruhsal dengesinin yerinde olmasıyla, öğrenmeye ket vuracak bir etkenin, iç çatışmanın ya da kaygının olmaması durumunda elde edilebilir. Bu anlamda çocuğun ruhsal açıdan da değerlendirilmesi önem kazanır. Uygulayıcı yapacağı aile görüşmesi ya da gözlemleri doğrultusunda zeka testine ek olarak çocuğun psikolojik özelliklerini de değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir.

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (Wisc)
Wechsler Testlerinden, Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği, dünyanın çoğu ülkesinde zekayı ölçmede kullanılan güvenilir bir testtir.

Ülkemizde 1984 normları ile kullanılmakta olan Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-Revizyon yani yaygın olarak testin İngilizce adının baş harfleriyle anılan Wisc-r testi artık yerini 2013 yılında uyarlama ve norm çalışmaları biten WISC-IV sürümüne bırakmıştır.

Wisc-4 ; 10 temel alt test kullanılarak 6 yaş 3 ay – 16 yaş 11 ay aralığındaki çocukların zeka düzeylerini ve bilişsel süreçlerini değerlendirmeyi amaçlayan bir testtir. Ortalama 1,5 saat süren bir testtir. Test sonucunda bireyin toplam zeka düzeyinin yanı sıra Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği ve İşleme Hızı beceri düzeyleri belirlenmektedir. Bu beceri kümeleri kendi aralarında karşılaştırılarak yapılan değerlendirmeler sonucunda kişinin özellikli becerileri ve zayıf alanları anlaşılabilmekte bununla birlikte doğru yönlendirmeler yapılabilmektedir.